Historia - zakres wiedzy i umiejętności

Etap szkolny

Podstawa programowa kształcenia ogólnego - HISTORIA - zakres wiadomości i umiejętności realizowany w klasach IV, V, VI .

Uczestnik rozwiązuje test. Czas pracy  - 45 minut.

Etap rejonowy

Test przygotowywany na etap rejonowy będzie obejmował treści z zakresu:

1. Różne miary czasu w historii
  2. Rodzaje źródeł historycznych
  3. Życie codzienne ludzi w różnych epokach

- prehistorycznej

- w starożytności (St. Egipt, St. Grecja i Rzym)

- w średniowieczu: w mieście średniowiecznym (Kraków), na dworze królewskim, na zamku rycerskim, w klasztorze

- w epoce nowożytnej - Polska XV  XVIII w. (nowożytnie miasto np. Gdańsk)

4. Najważniejsze zabytki stolicy Polski - Warszawy.

5. Zabytki i miejsca pamięci narodowej w regionie, w którym uczeń mieszka (przykłady: w gminie, powiecie, mieście)

6. Najważniejsze zagadnienia z historii Polski:

a) początki państwa polskiego (Mieszko I, chrzest Polski 966r. Bolesław Chrobry - zjazd w Gnieźnie r. 1000; koronacja  - r. 1025

b) rozbicie dzielnicowe i zjednoczenie Polski (Bolesław Krzywousty i jego statut 1138, Władysław Łokietek Kazimierz Wielki)

c) unie polsko - litewskie i ich skutki (Jadwiga i Jagiełło; bitwa pod Grunwaldem  1410; unia lubelska 1569)

d) ustrój rzeczpospolitej szlacheckiej

e) wojny Rzeczpospolitej XVII wieku (z kim i dlaczego Rzeczpospolita je prowadziła; powstanie Chmielnickiego 1648, potop szwecki 1655 - 1660)

f) przejawy i przyczyny upadku Rzeczpospolitej w XVIII w. , próby reform (konstytucja 3 maja); rozbiory Polski

g) znaczenie wojen napoleońkich dla Polaków

h) polskie powstania narodowo - wyzwoleńcze (listopadowe 1830/1831  i styczniowe 1864/1865)

i) odrodzenie Polski (I wojna światowa; 11XI 1918; powstanie Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego )

Osiągnięcia najstarszych cywilacji i epok historycznych:

a) osiągnięcia St. Egiptu

b) osiągnięcia St. Grecji i Rzymu

c) powstanie wielkich religii (judaizm, chrześcijaństwo, islam, buddyzm - najważniejsze terminy i postacie)

d) wzorce osobowe średniowiecza: asceta, rycerz, zakony rycerskie

e) osągnięcia i przemiany renesanu: kultura renesansu - wielcy twórcy, wielkie odkrycia naukowe epoki np. teoria heliocentryczna; kultura szlachedzka w Polsce

f) osiągnięcia polskiego oświecenia w dziedzinie kultury i oświaty

g)znaczenie kultury polskiej w dobie powstań narodowo - wyzwoleńczych (A. Mickiewicz, Fr. Chopin, H. Sienkiewicz, J. Matejko)

h)wynalazki i odkrycia naukowe XIX wieku; naukowe osiągnięcia Marii Curie - Skłodowskiej

Przygotowując uczniów do etapu rejonowego należy zwócić szczególną uwagę na zagadnienia z histirii Polski. Uczniowie powinni też znać 2 - 3 zabytki lub miejsca pamięci znajdujące się w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Na etap rejonowy treści nie obejmują zagadnień po 1919 roku.