Technika - klasa V

Savoir vivre przy stole

Czy umiesz zachować się przy stole?

Savoir-vivre powinien obowiązywać nas również przy stole podczas przyjęć mniejszych lub większych. Oczywiście podczas codziennych posiłków w gronie domowników też warto pamiętać o pewnych zasadach.

1. Nóż i widelec po zakończeniu jedzenia kładziemy na talerzu równolegle, pod kątem 45 stopni w stosunku do krawędzi stołu.

2. Cytrynę w herbacie należy wycisnąć łyżeczką.

3. Jesteśmy na przyjęciu. Nadszedł czas na posiłek, kelnerzy roznoszą więc danie, które otrzymujemy przed innymi. Wiele osób wokół wciąż ma puste talerze. Co robimy? Zaczynamy jeść, by danie nie wystygło, starając się skończyć mniej więcej w tym samym czasie co inni goście.
4. Co powinna zrobić kobieta, gdy w trakcie posiłku dostrzeże, że jej makijaż wymaga korekty? Odejść od stołu, najlepiej do toalety, gdzie może spokojnie poprawić make-up.
5. Jak powinniśmy jeść chleb? Ułamując drobne kęsy i od razu je zjadając.
6. Co jest znakiem, że posiłek dobiegł końca? Zakończenie jedzenia przez gospodynię.
7. Którymi sztućcami rozpoczynamy jedzenie? Tymi, które znajdują się najdalej od talerza.